Diocesan Apostolates & Pious Associations - Wayanad Social Service Society and Social Service Center




1 Director Rev. Fr. John Choorapuzhayil 
2 Address WSSS, P.BNo. 16 Mananthavady 670645 :
Tel: 04935 240314, 243314
Fax: 04935 242388
E-mail: wsssindia@data1.in, wsss@sify.com
Website: www.wsssindia. com
3 Joint Director Rev. Fr. Bijo Karukapallil, Boys Town, Varayil P.O., Thalapuzha Mananthavady 640644, Tel: 04935 256417
4 Regional Director (Nilambur - Manimooly)

Rev. Fr. Sebin Aickarathazhath

5 Address Bishop Emmanuel Memorial Regional Pastoral Centre Manimooly P.O. 679333, Tel: 04931 278225

No of units in the diocese : 65

Staff

No. Name Designation
1 Sr. Pushpa Supervisor Training Centre
2 Sr. Preetha In Charge Training Centre
3 Mr. Jose P.A General Coordinator
4 Mr. Shiju Jose Finance Officer
5 Mrs. Bindhu M. G Junior Accountant
6 Mr. Sijo Johnson Junior Accountant
7 Mrs. Mini Unnikrishnan  

Receptionist, Front Office

8 Mr. Vineesh Mathew Marketing Manager
9 Ms. Ramya Documentation Officer, Organic Programme
10 Mr. Eldo A K Field Coordinator, Organic Programme
11 Mr Benny Xavier Field Coordinator, Organic Programme
12 Mr. Anoop Field Coordinator, Organic Programme
13 Mrs Rossa J. P. Field Coordinator, Organic Programme
14 Mrs. Suja Joy Field Coordinator, Organic Programme
16 Mrs Ancy John Field Coordinator, Organic Programme
17 Mr. Anu John Field Coordinator, Organic Programme
18 Mrs. Annamma Sebastian Field Coordinator, Organic Programme
19 Mrs. Sheela V. J Field Coordinator, Organic Programme
20 Mrs. Beena Jayaraj Field Coordinator, Organic Programme
21 Mr. K.O Joy Programme Coordinator, CBO
22 Mrs. Alice Cecil Field Coordinator, CBO
23 Mrs Valsamma Field Coordinator, CBO
24 Mr. Biju Isac Programme Coordinator, Tribal Programme
25 Mr. Shajumon Agraonominist, Tribal Programme
26 Mrs Shiney Field Animator, Tribal Programme
27 Mrs. Lissy Field Animator, Tribal Programme
28 Mrs. Bincy Field Animator, Tribal Programme
29 Mrs. Latha Biju Field Animator, Tribal Programme
30 Mrs. Bindhu M.K Field Animator, Tribal Programme
31 Mr. N.J Chacko Programme Coordinatro, Alternative Energy
32 Ms. Amrutha Joy Programme Coordinator, SAFP 
33 Mrs. Sofiya Field Aminator, SAFP
34 Mrs Suja Mathew field Animator, SAFP
35 Mrs Shyni George Field Animator, SAFP  
36 Mr. Libin Coordinator KLM
37 Mr. Abraham O.P Community Developmet Supervisor - Jalanidhi
38 Mr. Mithun Mathew Senior Engineer-Jalanidhi   
39 Ms. Sojimol V. J.  Junior Engineer- Jalanidhi
40 Ms Renjusha K. Junior Engineer- Jalanidhi
41 Mr. Sinto Joy Junior Engineer- Jalanidhi 
42 Mr. Shijo Mathai Junior Engineer- Jalanidhi
43 Mr. Midhun Johnson Accountant- Jalanidhi   
44 Mrs. Sreelekha. T Community Facilitator-Jalanidhi
45 Mrs. Sali M.G Community Facilitator- Jalanidhi
46 Mr. Anilkumar P. G Community Facilitator- Jalanidhi 
47 Mrs. Anitha P. D Community Facilitator- Jalanidhi
48 Ms. Prajisha Poovadan Community Facilitator- Jalanidhi
49 Mrs. Aleyamma Joy Instructor, Fashion Designing
50 Ms. Sruthi Instructor, Fashion Designing
50 Mr. Balachandran K.C Office Assistant  
52 Mrs. Geetha- Vikas Coo, Vikas Kendra
53 Sr. Clare SH Coordinator Nilabur Manimooli Region  
54 Mr. Saji Coordinator Nilgiri Region
55 Mr. Babu Farm Supervisor
56 Mr. Jilson Electrical Supervisor- Biowin
57 Mr. Arun Maintenance Supervisor
58 Mr. Anson Maintenance Supervisor 
59 Mr. George Maintenance Supervisor
60 Mr Balu Maintenance Supervisor
61 Mr. Melvin Maintenance Supervisor 
62 Mr. Jaison Maintenance Supervisor