Diocesan Head


Bishop - Mar Jose Porunnedom

Born March 13, 1956
Ordained Priest December 22, 1982
Nominated Bishop of Mananthavady March 18, 2004
Consecration and Installation May 15, 2004

Bishop Mar Jose Porunnedom was born at Vettimattam in the eparchy of Kothamangalam on March 13,1956. He had his seminary studies at St. Josephs Minor Seminary Tellicherry, St. Josephs Pontifical Seminary, Aluva and at the Pontifical Urbanian University, Rome. He was ordained priest on December 22, 1982 in his home parish at Malom, in the Archdiocese of Tellicherry. After ordination he served as assistant parish priest at Kottiyoor, as Vicar at Santhigiri, Secretary to Bishop Jacob Thoomkuzhy, and Chancellor of the diocese. Meanwhile serving as Secretary and Chancellor he served the parishes of Puthusserikadav and Thrissillery. In 1986 he was sent to Rome where he obtained a Doctorate in Canon Law from the Oriental Institute. After his return from Rome in 1991, he took charge of the offices of the Chancellor of the diocese and of the Eparchial Judge. In 1992 when the Syro- Malabar Church was raised to the status of a Major Archiepiscopal Church, Archbishop Abraham Kutturmana, the special delegate of the Pope, appointed him as the Chancellor of the Major Archiepisocpal Curia of the Syro-Malabar Major Archiepiscopal Curia. Major Archbishops Antony Cardinal Padiyara and Varkey Cardinal Vithayathil extended his office of the Chancellor till he was appointed the third bishop of the eparchy of Mananthavady on March 18, 2004. He was consecrated the Bishop and took charge of the eparchy of Mananthavady on May 15,2004. His motto is Not to be served but to serve (Mt. 20:28).
 

Former Bishops



Mar Jacob Thoomkuzhy (The First Bishop)

Archbishop Mar Jacob Thoomkuzhy was born at Vilakkumadam in the diocese of Palai on December 13, 1930. He had his seminary studies at St. Josephs Pontifical Seminary, Aluva and at the Pontifical Urban University, Rome. He was ordained priest on December 22, 1956 in Rome. After ordination he obtained a JUD from the Lateran University, Rome. He holds a Masters degree in English Literature from the Fordham University, New York. He was appointed the first bishop of Mananthavady on March 01, 1973 and was consecrated on May 01, 1973. Later he was appointed the second Bishop of Thamarassery on June 07, 1995 and took charge of the office on July 28, 1995. On December 08, 1996 he was nominated the Archbishop of Trichur Archdiocese. He retired as metropolitan of the Archdiocese of Trichur on 18th March 2007.


Bishop Mar Emmanuel Pothanamuzhy CMI (The Second Bishop)

Bishop Mar Emmanuel Pothanamuzhy CMI was born at Nadukara in the diocese of Kothamangalam on August 05, 1932. He joined the Congregation of the Carmelites of Mary Immaculate (CMI) in 1950 and his Final Profession was on December 08, 1954. He had his theological studies at Dharmaram College Bangalore. He was ordained on December 01, 1964 at Bombay. He had a Bachelors degree from S.H. College, Thevara and Masters Degree from St. Josephs College Tiruchirappalli. He did his higher studies in Education and Management at the Catholic University of America, Washington D.C. He served as the founder principal of Christ College, Bangalore for 14 years and a Rector of Dharmaram College for three years. He was appointed the second Bishop of Mananthavady on November 11, 1996 and was consecrated bishop on January 26, 1997 and took charge of the office on the same day. As a good shepherd he administered his office working untiringly for the diocese of Mananthavady for six years. Faithful to his motto Thy will be done, he committed himself to the divine will even in his last days of grave disease. He was called for eternal reward on April 06, 2003.

Former Vicar Generals
Very Rev. Msgr. Thomas Moolakunnel (RIP) 1973 1989
Very Rev. Msgr. Joseph Kaniyamattam 1989 - 1997
Very Rev. Msgr. George Njaralakatt 1996 - 2005
Very. Rev. Msgr. George Moolayil 2005 - 2010